LABORANT GRADATOR CEREALE

Descrierea postului
• efectuează analizele de laborator pe eşantionul de lucru determinând indicii de calitate (conform Manualului de gradare a seminţelor de consum) şi/sau parametrii suplimentari care caracterizează din punct de vedere calitativ lotul respectiv, diferenţiat pe fiecare specie de seminţe de consum şi prevederi contractuale; • rezultatele constatate la analiză probelor le înscrie în documentele care atestă cantitatea şi calitatea mărfii recepţionate (BCA); • la recepţia produselor începe cu eşantionarea produselor în mijlocul de transport folosind sondă (manuală sau automatizată); proba martor, o etichetează, o depozitează într-o camera special amenajată şi o înregistrează în registrul de evidenţă a probelor martor; • controlează procesul de fabricaţie pe faze; • verifică starea calitativă şi de conservare a produselor din stoc propunând măsurile de conservare necesare; • pe baza datelor din documentele de urmărire a operaţiunii de condiţionare întocmeşte situaţia rezultatului condiţionării (SRC); • participa la supravegherea operaţiunilor de încărcare a produselor pentru livrare; • asigură şi răspunde de desfăşurarea activităţii de control al calităţii produselor agricole preluate în baze şi silozuri, răspunzând de calitatea produselor livrate; • întocmeşte bilunar situaţiile privind calitatea produselor (indici de calitate, infestare, temperatură); • răspunde împreună cu ceilalţi laboranţi, cu şeful de locaţie şi gestionarii locaţiei de calitatea şi cantitatea tuturor produselor şi materialelor aflate în gestiune; • respectă şi aplică prevederile Sistemului de Management Integrat Calitate-Siguranţă Alimentului (SMICSA); • verifică starea de igienă şi curăţenie a mijlocului de transport; • întocmeşte Fişa de neconformitate produs; • întreţine în bune condiţii ustensilele, materialele şi aparatura din laborator, care vor avea verificarea metrologică la zi.
Candidatul ideal
• Studii medii (de preferat profil agricol ); • Licenţă gradator; • Minim 1 an experienta pe o poziţie similară.