SUDOR SEF - Coordonator Responsabil cu Sudura

Descrierea postului
Responsabilitati : -coordoneaza, organizeaza, verifica si raspunde de activitatea specifica proceselor de sudare; asigura verificarea si elaborarea tehnologiilor de sudare a produselor, in conformitate cu standardele in vigoare; coordoneaza si raspunde de activitatea de asimilare si aplicare de noi tehnologii, in vederea reducerii costurilor de productie; consultanta si consiliere tehnica de specialitate. -Coordoneaza intocmirea WPS-urilor si omologarea procedurilor de sudare (conform EN si ASME); -Are responsabilitate in pregatirea si stabilirea continutului inregistrarilor necesare pentru activitatea de sudare in societate (inclusiv pentru activitatile subcontractate); -Asigura documentatia necesara pentru activitatea de sudare din societate; -Coordoneaza activitatea de autorizare a sudorilor din cadrul societatii, conform normelor europene si americane; -Ia masuri de asigurare a asistentei tehnice de specialitate in timpul desfasurarii procesului de productie; -Are responsabilitate in pregatirea si stabilirea continutului inregistrarilor necesare pentru activitatea de sudare in societate (inclusiv pentru activitatile subcontractate); -Asigura documentatia necesara pentru activitatea de sudare din societate; -Verifica si se asigura ca personalul care executa suduri are calificarea necesara, conform cerintelor standardului EN ISO 14371; -Verifica si se asigura ca echipamentul de sudura si auxiliar este adecvat; - Asigura calificarea procedurilor de sudare; - Verifica si se asigura ca sunt utilizate procedurile de sudare omologate; - Se implica in planificarea productiei.
Candidatul ideal
Cerinte: - Studii superioare in domeniul tehnic - specializare in domeniul Utilajului si Tehnologia Sudarii - certificare sudor international/european; - Experienta minim 5 ani - Limba engleza avansat (scris/citit/vorbit) .